• Müşteri Hattı 0532 331 21 69 (Türkiye)
    • Shanghai Ofisi 0086 15921924280 (Çin)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çin’e Geliyor

27 Ekim 2011

Türkiye’de genel seçimlerle ertelenen Türk – Çin ilişkilerinde ekonomik ve ticari alanlarda hareketlilik yaşanmaya başlandı. Eylül ayında Çin’in Urumçi bölgesinde düzenlenen Çin Hükümeti’nin Batı’ya açılım ve Asya Avrupa Expo’suna  Türkiye katılım gösterdi.  Daha sonra Şangay’da düzenlenen Deri Fuarı ile Ev tekstil Fuarı’na Türk firmalarınca büyük bir katılım gösterildi. En son olarak Ekonomi Müsteşarı Ahmet Yakıcı’nın başkanlığında bir heyet Ekim ayında Shenzhen ve Guangzhou’da belediye başkan vekili Chen Mingde ve Çin Ticaret Bakan yardımcısı Zhong Shan ile görüştü.  Ayrıca bu heyet 110. Çin ithalat ve İhraç malları olarak bilinen Kanton Fuarı’nın açılışına katıldı.

Özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2009 yılında yaptığı ziyarette gündeme gelen ekonomik ve diplomatik temasların Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı ziyaret ile Türk – Çin İlişkilerinde çok büyük çığır açacağı biliniyor.

İki ülke arasında sağlıklı ve sürdürülebilir ilişki kurulması sürecinde en önemli bir şartı oluşturan bu husus, Erdoğan’ın ziyaretinin de temel ve ana gündem maddesi olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir