• Müşteri Hattı 0532 331 21 69 (Türkiye)
    • Shanghai Ofisi 0086 15921924280 (Çin)

Çin’e Ne Satabiliriz ?

26 Haziran 2012

Çin, şu anki konumu ile üretim aşamasında dünyanın lideri durumundadır. Bu yüzden Çin’e daha çok doğal kaynaklar satılabilir. Şu an Türkiye’den Çin’e en fazla mermer, zeytinyağı, fındık, antep fıstığı, bakır, krom, çelik gibi ürünler satılıyor. Özellikle Türkiye’deki çelik ve maden rezervlerinin birçoğunu Çin almaktadır. Üretilen fabrikasyon ürünlerinin Çin’e satışı zordur. Bu bir sefer gerçekleşse bile ilerde Çin, bu ürünü daha düşük maliyetle kendi üretecektir. Türk işadamlarının Çin’e gidip kendi ürünlerini göstermeleri ve pazarlamaları gerekir. Çünkü Çin çok büyük bir pazardır. Yatırımcıların buraya gelip bu pazarı kendileri etüt etmeleri gerekir. Çinlilerin yaşamlarına bakıp onların nelere ihtiyaç duyduklarını daha net görebilirler. Sektörel faaliyet gösteren firmalar farklı bakış açılarıyla farklı şeyleri görebilirler. Örneğin bir demir-çelik firması farklı şeyler görebilirken, bir gıda firması başka şeyler görebilir.

Firmalar buraya gelince gerçekten çok büyük bir potansiyelin olduğunu görecekler. Kendileriyle alakalı çok farklı ve güzel ürünler bulabileceklerine ve bunları satabileceklerine inanıyoruz. Örneğin 15 sene önce, tavuk ayağını Çinlilere satarken, Çinliler bunu kahvaltı olarak yiyorlardı. Biz ise yem olarak kullanıyorduk. Bunu gören müteşebbisin buraya gelip bunu keşfetmesi çok da zor olmamalı. O yüzden önce Çin’e gelinmeli, çinlilerin yaşam tarzı gözlenmeli, Çin’in pazarı ve piyasası görülmeli ondan sonra paralel olarak buraya satılabilecek ürünleri tespit etmek lazımdır. Biz OMC ithalat ihracat danışmanlığı firması olarak, buraya gelecek olan ihracatçılara, tercümanlık ve rehberlik, müşteri bulunması, fuarlara katılım gibi hizmetler veriyoruz. Detaylı bilgi için bizle irtibata geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Yorumlar

  1. mikail kaş dedi ki:

    merhaba benim giresunda fındık bahçelerim var çine direk fındık satışı yapmak istiyorum ve bu konu hakkında bilgi almak istiyorum oradaki müşterilerle nasıl irtibata gecebiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir