• Müşteri Hattı 0532 331 21 69 (Türkiye)
    • Shanghai Ofisi 0086 15921924280 (Çin)

Çin’den Niğde’ye Büyük Yatırım

19 Eylül 2012


Çinli iş adamları ile Türk iş adamlarının uzun süredir devam ettirdikleri görüşmelerin sonuçları yavaş yavaş somut sonuçlar vermeye başladı. Adına Türk-Çin Endüstriyel parkı verdikleri projede Çinli iş adamları Niğde’nin Bor ilçesinde 2015 yılına kadar elektrik, elektronik, otomotiv, pil, deri, çanta, rüzgar enerjisi gibi bir çok alanda imalat yapacak ve yaklaşık 200 fabrika kuracak.

Yapılacak bu proje ile 15.000’e yakın kişi istihdam edilecek, bölge kalkınması sağlanacak ve Türkiye ekonomisine de kalkınmış olacak. Çin firmaları ise Avrupa’ya daha fazla yaklaşacak ve “çin malı “ olgusunu kırmaya çalışacak. Ayrıca, Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle sadece Avrupa pazarına değil Ortadoğu pazarına da rahat ulaşabileceklerini düşünüyorlar. Bu yatırım projesi hem kültürel hem de ekonomik açıdan iki ülke arasında köprü olacak.

Türk Çin Endüstriyel Parkı tasarımcısı Huang Guili de 4 bin dekarlık alanda karışık sanayi kenti kuracaklarını ve içerisinde otel, fuar alanı, alışveriş merkezleri, fabrikalar ve işçiler için konutlar yer alacağını söyledi.

Guili, Bor’un, Çin’in en meşhur ticaret merkezi olacağını vurguladı.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir