• Müşteri Hattı 0532 331 21 69 (Türkiye)
    • Shanghai Ofisi 0086 15921924280 (Çin)

Çin’e ne Satılabilir?

21 Eylül 2011

Çin üretim aşamasında dünyanın lider ülkesi olduğundan fabrikasyon ürünlerin tamamını çok daha ucuz maliyetlerle kendisi üretmektedir. Ancak Çin’in doğal kaynakları aşırı üretimi karşılayamamakta ve bu açığın kapanması için diğer ülkelerden doğal kaynak ihracatı yapılmaktadır.

Türkiye’den Çin’e yapılan zeytinyağı, fındık, antep fıstığı gibi ürünlerin yanında mermer, bakır, krom ve çelik gibi madenlerinde ihracatı önemli ölçüde artmıştır.

Çin, çok büyük bir pazar olduğundan Türk iş adamlarının Çin’e giderek buradaki halkın yaşam tarzına bakıp, onlara uyabilecek ürünleri daha net görerek kendi ürünlerinin tanıtım ve pazarlamasını yapmaları gerekmektedir.

Her sektörden farklı iş adamları Çin’e giderek kendi sektörleriyle alakalı satabilecekleri birçok ürün bulabileceklerdir. Yaklaşık 15 sene önce bir Türk iş adamının Türkiye’de yem sanayinde kullanılan, Çin’de ise kahvaltıda yenen tavuk ayağını bu ülkeye ihraç etmesi verilebilecek en iyi örnektir.

Düşünülmemesi gereken en önemli konu ise bizim ürünümüz Çin pazarına pahalı gelir yaklaşımıdır. Unutmamak gerekir ki Çin’in zengin kesimi Türkiye nüfusundan fazladır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir